Pneumatic Chipping Hammer RRC65B/RRC75B - RRC75B-01
Артикул Атлас Копко:
Customs tariff is 84671900
Benefits
- Durable and dependable
- High material removal rate
- Suitable for heavy roughening
- Retainer accepts wide chisels
- Easy to use
Features
- Well proven percussive mechanism
- Robust design
- Fast and powerful percussive mechanism
- Delivered with an open chisel retainer
- Swiveling hose connection
Технические характеристики
- Blows: 30 Hz
- Dampening: Conventional
- UK Regulations: S.I. 2008/1597
- UK Standard: ISO 11148-4
- Energy per blow: 11.8 ft-lb
- Piston dia: 1.1 in
- Rec hose size: 12.5 mm
- Stroke: 75 mm